Zbigniew Foniok

Zbigniew Foniok (ur. 30 czerwca 1957 r.) – pionier ruchu wydawniczego w Polsce 1989 r., wydawca, twórca, dyrektor i prezes Wydawnictwa AMBER

Żona: Małgorzata Cebo-Foniok – wydawca, tłumaczka i krytyk literatury francuskiej (członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, wiceprezes i dyrektor literacki Wydawnictwa AMBER).

  

Zgodnie z oczekiwaniami ojca, wybitnego elektronika, wbrew własnym zainteresowaniom ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od 1983 do 1989 był pracownikiem naukowym Zakładu Aparatury Mikrofalowej Polskiej Akademii Nauk „Wilmer”. Ale realizował swoje pasje jako wydawca klubowy i tłumacz. W latach 1984–89 był wiceprezesem klubu miłośników fantastyki SFAN i wydał ponad 250 tytułów. Przełożył z języka angielskiego Drzwi do lata Roberta A. Heinleina (nagroda Hugo 1956), a z języka czeskiego klasykę literatury dziecięcej Opowieści o piesku i kotce Josefa Čapka (na jej podstawie Teatr Lalka zrealizował spektakl).

W lutym 1989 założył z Dariuszem Chojnackim Wydawnictwo AMBER (www.wydawnictwoamber.pl) – pierwsze prywatne wydawnictwo w Polsce przemian. Zaczynał od zera, bez pieniędzy, bez kredytu, bez doradców ekonomicznych i prawnych, bez doświadczonego zespołu. Bez wzorców do naśladowania. Miał pożyczone 5000 dolarów i 10–letniego fiata, a mimo to w ciągu roku stworzył jedną z wiodących oficyn w kraju.

AMBER pierwszy wprowadził na polski rynek najlepszą literaturę popularną świata: sensację, klasykę fantastyki, horror i powieści dla kobiet (Robert Ludlum, John Grisham, Clive Cussler, Frederick Forsyth, Michael Crichton, Ken Follett, Thomas Harris, Gwiezdne Wojny, Stephen King, Dean Koontz, Danielle Steel). Pierwszy zaszokował i zachwycił kolorowymi, złoconymi i tłoczonymi okładkami w zachodnim stylu. Pierwszy zainwestował w kosztowne kampanie reklamowe w radiu. Pierwszy płacił wysokie honoraria autorskie w dolarach.

Zaczynaliśmy od zera. Wszystkiego uczyliśmy się sami, często na własnych błędach. W 1989 roku wydaliśmy 3 książki w nakładzie 870 000 egzemplarzy.

W 1991 Zbigniew Foniok ożenił się z Małgorzatą Cebo, tłumaczką i krytykiem literatury francuskiej.

W 1991 roku AMBER był już najbardziej popularnym i jednym z największych wydawnictw w Polsce. Bił rekordy w wysokościach nakładów: od 100 000 do 300 000. I podejmował inne wyzwania: Amber–Video (kasety z bajkami), Amber–Biuro Architektoniczne i pionierski projekt elitarnego osiedla, Amber–Czasopisma i pomysł na prywatne linie lotnicze.

W tym samym roku Zbigniew Foniok otrzymał legitymację członka nowopowstałego Business Centre Club i zaproszenie do udziału w komisji kultury. Nie miał jednak czasu z tego zaszczytu skorzystać.

W roku 1992 nastąpił wielki kryzys i krach na rynku książki. Nakłady dramatycznie spadły. Po tragicznej śmierci wspólnika, Dariusza Chojnackiego, znaczną część majątku AMBERA przejęli jego spadkobiercy. Ale już w 1993 roku zwiastunem powrotu dobrej passy AMBERA stały się Jurassic Park Michaela Crichtona i Firma Johna Grishama.

Dziś kierowane od 1992 roku przez Zbigniewa Fonioka i Małgorzatę Cebo-Foniok Wydawnictwo AMBER ma 25 lat i 7200 tytułów sprzedanych w 55 milionach egzemplarzy i w 50 seriach.

Od 1994 Zbigniew Foniok jest członkiem Polskiej Izby Książki. Jest również laureatem nagród: Śląkfa – nagroda czytelników dla najlepszego wydawcy literatury SF 1990, Srebrna Łuska – nagroda czytelników „Przekroju” za najlepsze powieści sensacyjne 1992 i 1993, Sfinks – nagroda dla wydawcy za najlepszą powieść SF 1994.


Zbigniew Foniok

Małgorzata Cebo-Foniok, Zbigniew Foniok

Zbigniew Foniok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Cebo-Foniok, Zbigniew Foniok